Projekty domów jednorodzinnych z reguły sprawdzają się w przypadku budowy realizowanej na przeciętnym gruncie. Nieco inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku, gdy przedmiotem realizacji projektu jest grunt charakteryzujący się mniejszą nośnością. Istnieje wtedy dość duże prawdopodobieństwo, że fundamenty domu mogą nie spełnić należycie swojego zadania, jakim jest przenoszenie obciążeń.
Aby uniknąć wszelkiego rodzaju problemów związanych z tą kwestią, warto jest zdecydować się na zlecenie badań geotechnicznych. Pozwolą one uniknąć czarnych scenariuszy w postaci nierównomiernego osiadania się domu lub pękania ścian. Usługi geotechniczne najrozsądniej wykorzystać jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych. Geotechnika pozwoli określić charakterystykę gruntów znajdujących się na przyszłym placu budowy.
Więcej o geotechnice na: titan.com.pl/geotechnika/
Badania geotechniczne pozwolą nam określenie poziomu wód gruntowych. Ten parametr jest niezwykle istotny jeśli w naszych planach znajduje się podpiwniczenie domu. Wysoki poziom wód gruntowych powoduje często komplikacje przy stawianiu fundamentów oraz ich izolowaniu. Trudności tego typu mają przeważnie przełożenie na ponoszenie zdecydowanie większych kosztów inwestycyjnych. Badania geotechniczne dają sposobność do określenia rodzaju gleby znajdującej się na danym terenie. Znajomość rodzaju gleby ma kolosalne znaczenie, ponieważ dzięki tej informacji budowniczowie wiedzą, czy istnieje ryzyko zbyt dużego osiadania budynku.
Według polskiego prawa nie ma konieczności obowiązkowego przeprowadzania badań geotechnicznych. Jednak w interesie każdego inwestora leży ich wykonanie, ponieważ dzięki temu istnieje większa pewność, że budynek będzie spełniać swoje zadania przez wiele kolejnych lat.