Są takie tkaniny, które łączą w sobie walory estetyczne, ale też praktyczne, a więc zachwycają swoją estetyką, ale i delikatnością. Na pewno warto zdecydować się na muślin i wafel. Czas dowiedzieć się więcej na temat tych tkanin i poznać ich szerokie spektrum zastosowania.
Tkanina muślinowa – jakość na najwyższym poziomie
Muślin jest tkaniną z bardzo długą historią. Znany był już w Iraku. Powszechnie uważa się, że słowo „muślin” pochodzi od irackiego miasta Mosul. Do Europy materiał trafił już w XVII wieku i można pokusić się o stwierdzenie, że od tego czasu cieszy się niesłabnącą popularnością i uznaniem. Tkanina muślin jest tkana z włókien bawełnianych, które wcześniej odpowiednio się przygotowuje. Warto zauważyć, że muślin jest ekologiczny. Na plantacjach, gdzie hoduje się bawełnę nie można stosować pestycydów ani innych substancji chemicznych, które mogłyby uszkodzić strukturę materiału. Zatem tkanina jest w 100% naturalna i ekologiczna. Nie ma w niej choćby antymonów czy też formaldehydu.
Duże znaczenie ma fakt, że muślin jest niezwykle przyjemny w dotyku i gładki. Pozwala też skórze oddychać i ma właściwości antyalergiczne. Świetnie sprawdzi się nawet dla skóry wrażliwej czy podatnej na alergię. Do tego wszystkiego muślin posiada otwarty splot, nie mechaci się, a przy tym jest chłonny i wyjątkowo przewiewny. Warto go wykorzystać do produkcji odzieży i to nawet dziecięcej. Nawet po wielu praniach nadal będzie się prezentował tak dobrze. Tkaniny muślinowe nie wymagają specjalnie dużej pielęgnacji. Wystarczy tylko prać je w niskiej temperaturze, używając programu do delikatnych tkanin. Nie należy suszyć muślinu w suszarkach. Dużą zaletą jest także to, że tkanina nie wymaga prasowania.
Tkanina wafel – stylowa, wytrzymała, a przy tym niezwykle miękka
Tkanina wafel jest bawełniana i często wybierana jest jako alternatywa dla tkaniny muślinowej. Rzeczywiście i ona zachwyca swoim pięknem, ale też delikatnością. Materiał jest stosunkowo gruby, ale przy tym mimo wszystko łatwy w obróbce i miękki. Duże znaczenie ma też fakt, że wyróżnia go niezwykle ciekawa struktura. Jak możecie się domyślić, jego nazwa nawiązuje właśnie do struktury wafla, a więc materiał pokryty jest charakterystycznymi malutkimi kwadracikami, które przywodzą na myśl właśnie wafelki. Tkanina waflowa jest wykonana w 100% z bawełny, jest niezwykle delikatna dla skóry, nawet bardzo wrażliwej i podatnej na podrażnienia. Materiał nie jest sztywny, co sprawia że ma szerokie spektrum zastosowania.
Sprawdzi się do szycia koców, pledów, ręczników czy innych otulaczy. Z tkaniny waflowej można też szyć ubranka dla dzieci. Ubranka czy kocyki z tego materiału chronią dziecko przed nadmiernym poceniem się, a przy tym zapewniają maksymalną wygodę. Warto zauważyć, że tkanina nawet po wielokrotnym praniu będzie dobrze się prezentować, jednak trzeba wiedzieć, że może lekko się kurczyć, za to zyska nieco na grubości. Materiał bez oporów można prać w pralce, przy czym należy to robić w temperaturze nie przekraczającej 40 stopni Celsjusza. Tkaninę waflową można też prasować, ale nie należy przekraczać 100 stopni Celsjusza. Materiał wafel dostępny jest w wielu różnych kolorach i wzorach. Poza walorami estetycznymi, ma liczne zalety praktyczne, bo izoluje przed zimnem. Jest niezwykle solidnym materiałem, a przy tym cechuje go zwiększona chłonność.