Żaden budynek nie obędzie się bez fundamentów. Odpowiednie wykonanie fundamentów ma ogromne znaczenie, ponieważ od tego zależy trwałość naszej inwestycji. Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, jakie klasy betonu są przeznaczone dla fundamentów, ile będziesz go potrzebował oraz na co należy zwrócić szczególną uwagę!
Wybierz najlepszą klasę betonu – charakterystyka poszczególnych klas
Parametry, które musisz wziąć pod uwagę wybierając klasę betonu to:
–wytrzymałość na ściskanie (określana przez normę PN-EN 206:2014)
UWAGA: Beton na fundamenty powinien mieć wartość minimum 20 MPa.
–klasa konsystencji przynajmniej o oznaczeniu S3
–klasa ekspozycji, która dla fundamentów odpowiada oznaczeniu XC2
Na ławy fundamentowe oraz na płytę fundamentową najczęściej wybieraną klasą betonu jest klasa C16/20. Do warstw podkładowych pod ławy fundamentowe można wykorzystać słabszy produkt o oznaczeniu C12/15, ale powstaje wówczas pytanie: po co to robić, skoro różnice cenowe między klasą wyższą a niższą są nieduże, a wyższa klasa daje większą gwarancję stabilności?
Omówmy teraz poszczególne parametry, które mają znaczenie podczas dokonywania wyboru i wpływają na właściwości betonu:
1.Klasa konsystencji mówi nam o optymalnej gęstości: jaką gęstość ma beton po wymieszaniu z innymi składnikami? Od tego zależy też czas wysychania fundamentów.
2.Klasa ekspozycji informuje o tym, czy fundamenty będą odporne na działanie warunków atmosferycznych, takich jak: ujemne temperatury, wysokie temperatury lub wilgoć.
3.Najważniejszym czynnikiem jest wytrzymałość na ściskanie, ponieważ słabe fundamenty to budynek, wymagający niekiedy rozbiórki. Nie bez znaczenia jest oczywiście rodzaj podłoża, na którym stawiane są fundamenty.
Wylewanie betonu – na to zwróć uwagę!
Do wykonywania fundamentów powinniśmy zamówić betony z wytwórni. Idealnie jest, gdy taka wytwórnia znajduje się w pobliżu miejsca budowy, co znacznie ułatwia transport i przyspiesza prace budowlane. Samodzielne wykonanie mieszanki betonowej może skutkować tym, że betonowy fundament nie będzie miał dobrych właściwości, ponieważ nie zachowaliśmy należytych proporcji składników. Betonowe ławy wylewane bezpośrednio na grunt stanowią obecnie najpopularniejszą metodę. Dla słabszego podłoża powinniśmy zdecydować się na płyty fundamentowe o klasie C20/25, które dodatkowo zbroi się włóknami stalowymi lub syntetycznymi. Ogromną zaletą płyt betonowych jest nie tylko duża wytrzymałość, ale i przyspieszenie procesu prac oraz łatwość wykonania. Wylewanie betonu, a w zasadzie typ betonu polecany do zrobienia fundamentów danego budynku zależy od decyzji konstruktora. Jaki typ betonu jest polecany do wykonania fundamentów? Szczegółowy opis znajduje się w dołączonym do projektu domu, opisie technicznym. Do obliczenia, ile potrzebujesz betonu, użyj uniwersalnego kalkulatora kubików betonu. Mnożymy szerokość, długość oraz wysokość stropu, a wartością, którą uzyskamy jest powierzchnia naszej płyty fundamentowej.
Podsumowanie
Wykonanie fundamentów należy zostawić fachowcom. Pamiętać należy o opisach technicznych dołączonych do projektów, oraz jeśli nie ma jednego, konkretnego wskazania, ale opis pozostawia swobodę, wybrać wyższą klasę betonu, który gwarantuje trwałość budynku.