Aby możliwa była budowa stropów, czyli poziomych elementów betonowych konieczne są tzw. deskowania stropowe (znane też jako szalunki stropowe). Wydają się one być mniej istotne niż beton, cegły czy pustaki. Deskowania stropowe są jednak bardzo ważne, bez nich bowiem niemożliwe jest postawienie jakiegokolwiek piętrowego budynku.
Czym jest deskowanie stropowe i do czego służy?
Deskowania stropowe umożliwiają budowę piętrowych budynków. Pełnią one rolę podtrzymującą sklepienie, po to aby nie zapadło się ono podczas schnięcia betonu. Wynika to z faktu, że beton jest w stanie samodzielnie trzymać kształt i formę dopiero kiedy dobrze zwiąże. Bez szalunku strop będzie prawdopodobnie nierówny, o ile wcześniej się nie zawali. Deskowania stropowe są więc używane wszędzie tam, gdzie budynek ma więcej niż jedną kondygnację.
Dodatkowo deskowania stropowe podnoszą bezpieczeństwo robotników, ograniczając ryzyko, że strop dosłownie zwali się im na głowę.
Jak wykonuje się deskowanie stropowe?
Podstawą, na której opierają się deskowania stropowe jest wodoodporna płyta, wykonana zazwyczaj ze sklejki. To na nią wylewa się ciekły beton. Drugim elementem deskowania są dźwigary, których rolą jest utrzymanie konstrukcji na odpowiedniej wysokości dopóki beto nie zastygnie. Dźwigary mogą być drewniane lub metalowe. Te metalowe są oczywiście bardziej wytrzymałe, ale jednocześnie są również droższe. Warto je więc stosować tam, gdzie oczekiwany ciężar stropu jest bardzo wysoki. Dźwigary drewniane nadają się do lekkich stropów, ale mimo wszystko powinny być zabezpieczone odpowiednimi głowicami krzyżowymi.